Sektör Haberleri

Ningbo Hanson İletişim Teknolojisi Co, Ltd Ev / Haberler / Sektör Haberleri / RF Kablo Tipleri: Koaksiyel Stiller, Sinyal Kaybı ve Seçimi İçin Pratik Bir Kılavuz

RF Kablo Tipleri: Koaksiyel Stiller, Sinyal Kaybı ve Seçimi İçin Pratik Bir Kılavuz

Ningbo Hanson İletişim Teknolojisi Co, Ltd 2026.11.04
Ningbo Hanson İletişim Teknolojisi Co, Ltd Sektör Haberleri

1 m'lik bir RG58 jumper'ın maliyeti 2,4 GHz'de yaklaşık 1 dB'dir, bu da giren gücün kabaca %20'sidir. Bunu 0,141 inçlik yarı sert bir kabloyla değiştirin ve aynı çalıştırmada bunun yarısından biraz fazlasını kaybedersiniz. Montajda başka hiçbir şey değişmedi; yalnızca kablo türü değişti.

Bu nedenle RF kablo türlerini karşılaştırırken genellikle doğru karar verilmesi gereken ilk karar kablo ailesidir. Empedans, kablonun neye bağlanmasına izin verildiğine karar verir, yapı uzak uca ne kadar sinyalin ulaşacağına karar verir ve konektör arayüzü, bitmiş düzeneğin taşıyabileceği frekansı sınırlar. Aşağıda ailelerin nasıl farklılaştığı, veri sayfası numaralarının gerçekte ne anlama geldiği ve siparişlerin en sık nerede yanlış gittiği anlatılmaktadır.

Ana RF kablo türleri karşılaştırıldı

Neredeyse her katalog kablosu beş aileden birine girer. Empedans ve konnektör seçenekleri açısından örtüşüyorlar, dolayısıyla gerçek farklar belirli bir çap için kayıplara, bunları ne kadar sıkı bükebileceğinize ve çalışmanın yeniden yönlendirilip yönlendirilmeyeceğine bağlı.

Yaygın 50 ohm aileleri için 1 GHz'de gösterge niteliğinde zayıflama; değerler çap, dielektrik ve üreticiye göre değişir; bu nedenle tedarikçinin veri sayfasına göre onaylayın.
Aile Tipik boyutlar 1 GHz'de kayıp (dB/m) En uygunu Ana takas
Esnek (RG tarzı) RG316, RG58, RG213, 1,9–10,3 mm 0,3–1,2 Tezgah üstü atlamalar, kısa koşular, laboratuvar yamaları Belirli bir çap için en yüksek kayıp
Düşük kayıplı esnek 0,240 inç, 0,400 inç, köpük veya hava aralıklı 0,1–0,45 Anten besleyicileri, bina içi bağlantılar Daha sert ceket, daha geniş bükülme yarıçapı
Yarı sert 0,047–0,250 inç, katı PTFE, bakır boru 0,2–1,2 Faz açısından kritik yollar, yoğun dahili yönlendirme Oluşturulduktan sonra yeniden yönlendirilemez
Uyumlu 0,086–0,250 inç, elle şekillendirilebilir 0,25–1,0 Sıkı muhafazalar, prototip yönlendirme Daha az tekrarlanabilir, daha kısa esnek ömür
Oluklu (sert çizgi) 1/2 inç, 7/8 inç 0,05–0,15 Uzun besleyiciler, yüksek güç, açık havada çalışma Bükülme yarıçapı ve konnektör maliyeti

2 GHz'de 10 m'lik bir koşuda, RG58 yaklaşık 9 dB kaybederken, 0,240 düşük kayıplı kabloda yaklaşık 3 dB kaybolur. Bu boşluk bakırdan değil, dielektrik ve kalkandan geliyor.

Empedans önce gelir: 50 veya 75 ohm

İki empedans neredeyse tüm RF çalışmalarını kapsar ve bunlar birbirleriyle değiştirilemez.

50 ohm

  • Kablosuz, radar, GPS, test cihazları
  • SMA, N, TNC ve 2,4 mm arayüzler için standart
  • Modüle edilmiş sinyal taşıyan herhangi bir şey için varsayılan

75 ohm

  • Yayın videosu, CATV, uydu IF dağıtımı
  • BNC ve F konnektörlerinde ortak
  • N tipi nadiren 75 ohm'da üretilir

50 ohm'luk bir jak üzerindeki 75 ohm'luk bir fiş doğrudan arızalanmaz; yansıtır. Bağlantı, geri dönüş kaybına neden olur, kaynak daha kötü bir yük görür ve tarama, genellikle kablonun suçlandığı dalgalanmayı gösterir. 50 ve 75 ohm'luk versiyonların dışarıdan aynı göründüğü ve yalnızca dielektrik ve merkez pin açısından farklılık gösterdiği BNC'de karıştırmanın en kolay yanılgısıdır.

Kablonun içinde: dört katman, dört iş

Her katman veri sayfasında farklı bir sayı taşır; bu nedenle aynı empedansa sahip iki kablo çok farklı davranabilir.

1 2 3 4 1 Ceket 2 Kalkan 3 Dielektrik 4 İletken
Koaksiyel bir kablonun kesit görünümü: dielektrik, kayıp ve hız faktörünü ayarlar, koruma, sızıntıyı ve perdelemeyi ayarlar.
  • Merkez iletken: en düşük kayıp ve kararlı faz için katı bakır; esnek yaşam için mahsur kaldı.
  • Dielektrik: Katı PE (yaklaşık 0,66 hız faktörü) ucuz ve stabildir, köpüklü PE (0,80-0,88) kaybı azaltır ancak daha yumuşaktır, katı PTFE (yaklaşık 0,70) ısıyı idare eder ve yarı sert yapılara uygundur.
  • Kalkan: Tek bir örgü %90-95 kapsama sağlarken, folyo artı örgü tam kapsamaya yaklaşır ve sertlik pahasına yüksek frekansta taramayı geliştirir.
  • Ceket: İç mekanlarda PVC, sıcaklık ve kimyasallara dayanıklılık için FEP, dış mekanlarda aşınma için TPU.

Hız faktörü, alıcıların en sık atladığı faktördür. 0,66 faktörlü katı PE kablo elektriksel olarak fiziksel uzunluğunun 1,5 katıdır, dolayısıyla 3 m koaksiyel kablo 4,5 m boş alan gibi davranır. Bu, eşit fiziksel uzunluğa sahip iki kablonun dielektrikleri farklı olsa bile adım dışına çıkabileceği faz uyumlu çiftler, gecikme hatları ve anten kablo demetleri için önemlidir.

Zarar rakamlarını aldanmadan okumak

Veri sayfası zayıflaması, oda sıcaklığında süpürülmüş bir analizörde eşleşen 50 ohm'luk yüklere göre ölçülür ve 100 ft başına dB veya 100 m başına dB olarak belirtilir. Birim dönüştürme, hataların ortaya çıktığı yerdir: 0,5 dB/100 ft, 1,6 dB/100 m ile aynı kablodur, ancak iki sayı, bir teklif sayfasında birbirinden çok uzak görünür.

RG58 (5mm) 0.66 Yarı sert 0,141 inç 0.40 RG213 (10mm) 0.33 Düşük kayıplı 0,240 inç 0.21 Düşük kayıplı 0,400 inç 0.14 Oluklu 1/2 inç 0.07 0 0.2 0.4 0.6
1 GHz'de gösterge niteliğinde zayıflama, metre başına dB. Rakamlar tipik olarak yayınlanmış değerlerdir ve toleransa ve yapıya göre değişiklik gösterir.
1.8 1.2 0.6 0 0.5 1 2 4 6 RG58 RG213 Düşük kayıpta 0,400
Kaybın frekansın kareköküyle arttığı varsayılarak metre başına dB cinsinden frekansa karşı zayıflama.

Kayıp kabaca frekansın karekökü kadar artar, dolayısıyla 1 GHz'de belirtilen bir kablo 6 GHz'de yaklaşık 2,4 kat daha kayıptır. Bağlantı 3,5 GHz'de çalışıyorsa, başlık numarası yerine 3,5 GHz'de zayıflama isteyin ve toleransı onaylayın; üretim partileri arasında artı veya eksi %5 normaldir.

Super Low-Loss Flexible RF Cable Assembly Süper Düşük Kayıplı Esnek RF Kablo Düzeneği Yüksek frekanslı bağlantılar için önceden sonlandırılmış montaj, her desibelin önemli olduğu durumlarda ultra düşük ekleme kaybı ve kararlı faz performansı sunar. Ürünü Görüntüle →

Bir desibelin her onda biri önemli olduğunda, önceden sonlandırılmış süper düşük kayıplı esnek düzenek, bu hesaplamadaki hem kıvrımı hem de tahminleri ortadan kaldırır.

Konektör arayüzleri tavanı belirliyor

Arayüz düzeneği kapatır. SMA ile sonlandırılmış bir kablo, koaksiyelin daha yüksek derecelendirilmesi nedeniyle 40 GHz iletmeyecektir; konektörün üst sınırı ve eşleştiği kart veya modüle fırlatma da buna göre belirlenir.

Yaygın 50 ohm arayüzler için tipik maksimum çalışma frekansı; gerçek sınır, spesifik konnektör gövdesine, kabloya ve lansmana bağlıdır.
Arayüz Tipik maksimum Ortak kablo eşleştirme Notlar
BNC 4 GHz RG58, RG174 Süngü bağlantısı, hızlı laboratuvar yama işlemi
TNC 11 GHz RG58, RG316 Dişli BNC modeli, titreşim altında daha iyi
N tipi 11–18 GHz 0,400 inç, 1/2 inç oluklu Dış mekan besleyicileri, orta güçte
SMA 26,5 GHz 0,141 yarı sert, RG316 En yaygın mikrodalga arayüzü
2,4 mm 50 GHz 0,086 inç, 0,141 inç Hassasiyet testi, cihaz bağlantı noktaları
1,85mm 67 GHz 0,047–0,086 inç Yüksek frekanslı aletler ve modüller

Önce arayüzü, ardından ona uyan kabloyu seçin. Her konnektör gövdesi belirli bir kablo çapı aralığına göre işlenmiştir, dolayısıyla RG58 için üretilmiş bir konnektör, her ikisi de 50 ohm olsa bile düşük kayıplı kabloda 0,240'a oturmayacaktır.

SMA RF Coaxial Connector Series SMA RF Koaksiyel Konnektör Serisi DC–26,5 GHz'i kapsayan dişli 50Ω konektörler, erkek ve dişi değişkenler ve arayüzleri düzeneklerle eşleştirmek için kablo uyumluluk tabloları. Ürünü Görüntüle →

SMA, tezgah ve mikrodalga çalışmalarının en güçlüsü olmaya devam ediyor; bu nedenle, oluşturduğumuz montajların çoğunda karşımıza çıkıyor.

Kabloyu konnektöre ve işe eşleştirme

Uygulama adlandırıldığında çoğu seçim argümanı kaybolur. Bu eşleştirmeler siparişlerin çoğunu kapsar:

  • Tezgah ve laboratuvar, 1 m'nin altında: SMA'lı RG316 veya RG58. Esneklik ve maliyet yanında bir desibelin onda biri kadarının hiçbir önemi yoktur.
  • Dış mekan besleyici, 10–50 m: 0,400 inç düşük kayıplı veya 1/2 inç N tipi oluklu. Bağlantının hava koşullarına dayanıklı olması son 0,3 dB'den daha önemlidir.
  • Faz-kritik kablo demeti: belirtilen frekansta derece cinsinden belirtilen toleransla faz uyumlu bir set olarak sağlanan yarı sert veya esnek kablo.
  • Düşük PIM siteleri: Yalnızca ekleme kaybı yerine, genellikle -150 dBc civarında, iki tonlu bir test altında PIM değeriyle belirtilen düzenekler.
  • Bölme, vakum veya basınç sınırı: hermetik olarak kapatılmış konektörler ve bağlantının sinyali olduğu kadar basıncı da tutması gereken camdan metale contalar.

Şirket içinde sıkma işlemi pratik değilse, önceden sonlandırılmış düzenekler test edilmiş ve etiketlenmiş olarak gelir; bu genel bakış RF kablo düzenekleri ne işe yarar? onlarla birlikte gelen ekstra kontrolleri kapsar.

N-Type RF Coaxial Connector Series N-Tipi RF Koaksiyel Konnektör Serisi DC–18 GHz ve DC–3 GHz dereceli dişli 50Ω ve 75Ω konektörler, hava koşullarına, torka ve tekrarlanan çiftleşmeye maruz kalan besleyici çalışmalarına uygundur. Ürünü Görüntüle →

Besleyici çalıştırmaları için N-tipi gövde, hava şartlarına, torka ve tekrarlanan çiftleşmelere dayanması gerektiğinden genellikle malzeme listesinin belirleyici kısmıdır.

Yeniden çalışmaya neden olan beş detay

  1. Aynı karşılaştırma sayfasında dB/100 ft ve dB/100 m'nin karıştırılması. Önce her şeyi dönüştürün, sonra karşılaştırın.
  2. Eşleşen bir çiftten yalnızca uzunluğa göre alıntı yapmak. Hız faktörünün de eşleşmesi gerekir, aksi takdirde çift yalnızca bir frekansta eşleşir.
  3. Kablo grubunu kontrol etmeden konnektör siparişi verme. Veri sayfası, gövdenin işlendiği kablo türlerini listeler.
  4. Bükülme yarıçapı göz ardı ediliyor. Bir bükülme empedansı kalıcı olarak değiştirir; esnek kablolar genellikle dış çapın on katı olarak fiyatlandırılır.
  5. Sıcaklık ve giriş belirtilmeden bırakılıyor. PVC ceket iç mekanlarda iyidir ve direk üzerinde kötü bir seçimdir; FEP veya TPU ise genellikle çok daha pahalıya mal olur.

Sık sorulan sorular

Farklı koaksiyel kablo türleri nelerdir?

Ana RF kablo türleri esnek RG tarzı, düşük kayıplı esnek, yarı sert, uyumlu ve oluklu sert hat olup her biri empedans ve çapa göre yeniden bölünmüştür.

50 ohm 75 ohm'dan daha mı iyi?

İkisi de daha iyi değil. 50 ohm kablosuz, radar ve test ekipmanına uygundur; 75 ohm, video ve CATV dağıtımına uygundur. İkisinin karıştırılması eklemde yansımalara neden olur.

RG58 ve RG316 arasındaki fark nedir?

Her ikisi de 50 ohm'luk esnek kablolardır, ancak RG316'nın çapı PTFE dielektrik ile yaklaşık 2,5 mm iken, RG58 katı PE ile kabaca 5 mm'dir. RG316 daha sıkı bükülür ve metre başına daha fazla kaybeder.

Hangi RF kablo tipi en düşük kayba sahiptir?

Büyük oluklu sert hat en düşüktür; tipik olarak 1 GHz'de 0,15 dB/m'nin oldukça altındadır. Küçük kablolar arasında, düşük kayıplı esnek 0,400 genellikle pratik seçimdir.

RG58 kablosunda SMA konektörü kullanabilir miyim?

Yalnızca o kablo grubu için işlenmiş konnektör gövdesiyle. SMA, farklı çaplar için çeşitli boyutlarda yapılır ve yanlış olanı doğru şekilde kıvrılmayacaktır veya empedansı tutmayacaktır.

Düşük PIM kablo düzeneği ne için kullanılır?

Düşük PIM düzenekleri, hücresel kurulumlar gibi zayıf sinyallerin güçlü vericilerle aynı alanı paylaştığı durumlarda kullanılır. Pasif intermodülasyonu belirli bir sınırın altında, genellikle -150 dBc civarında tutarlar.

İş Fırsatı mı Arıyorsunuz?

Bugün arama isteğinde bulunun